Naujienos

Rožinė: klastinga ir nepagydoma liga, tačiau ją pažaboti – įmanoma

Rausvi skruostai mums dažniausiai asocijuojasi su drovumu, taip pat jaunyste ir gera sveikata. Juk ne veltui moterys naudoja skaistalus, norėdamos suteikti veidui gaivaus rausvumo. Tačiau kada raudonis tampa ne sveikatos požymiu, bet ligos pranašu? Jei ne tik skruostai, bet ir visas veidas tampa raudonas, kamuoja iššiplėtę kapiliarai, bėrimai, sudirgusi oda, tai gali reikšti, kad sergate itin klastinga ir iki galo neišgydoma odos liga – rožine.

Kaip atpažinti rožinę?

Kiekvienam žmogui tam tikrose situacijose veidas gali daugiau ar mažiau parausti. Taip nutinka po fizinio krūvio, nudegus saulėje, nuo didelių temperatūrų skirtumų, išgėrus alkoholio. Oda yra didžiausias mūsų kūno organas ir normalu, kad ji reaguoja į įvairius dirgiklius. Kai tie dirgikliai pašalinami, odos atspalvis vėl tampa įprastas. Tačiau jei veido raudonis kamuoja ilgą laiką ir be jokios akivaizdžios priežasties, tikrai verta susirūpinti.

Rožinė arba kuperozė yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuri pasireiškia nosies, skruostų, smakro, kaktos srityse. Kadangi vystosi ne vienerius metus, dažniausiai ji vargina 30-60 metų amžiaus žmones. Ligos pradžioje rožinė gali atrodyti visai nekaltai – ankstyvojoje stadijoje vienintelis simptomas būna raustantys skruostai, gali būti juntamas odos kaitimas, dilgčiojimas. Vėliau raudonis plečiasi, apima ne tik skruostus, bet ir kitas veido sritis, išsiplečia kapiliariai. Oda tampa itin jautri, sausa, pleiskanojanti. Ligai progresuojant atsiranda į aknę panašūs bėrimai, mazgeliai, pūliniai. Negydant rožinė gali sukelti akių ligas ir pažeisti žmogaus regėjimą, sukelti negrįžtamus odos pažeidimus, paskutinėje stadijoje dažniausiai vyrams pasireiškia nosies minkštųjų audinių išvešėjimas – rinofima.

Nepagydoma liga

Kodėl žmonėms išsivysto rožinė, nei mokslininkai, nei medikai iki šiol neturi aiškaus atsakymo. Manoma, kad ligai įtakos gali turėti paveldimumas, odos erkutė (Demodex folliculorum), Helicobacter pylori bakterijos. Pastebima, kad šia liga moterys serga tris kartus dažniau nei vyrai, tačiau pastariesiems ligos eiga būna sunkesnė. Šviesios odos žmonės serga dažniau, nei turintys tamsesnę odą.

Gera žinia ta, kad rožinė nėra užkrečiama. Tačiau ši liga – nepagydoma. Tinkamai prižiūrint savo odą, galima rožinės simptomus visiškai nuslopinti, tačiau paūmėjimas gali bet kada pasikartoti. Todėl šia liga sergantiems žmonėms labai svarbu vengti veiksnių, kurie skatina rožinės paūmėjimą. Tai yra alkoholis, ypač raudonas vynas, kofeinas, itin karštas maistas, aštrūs prieskoniai. Būtina vengti didelių temperatūrų kontrastų, pirčių ir saunų, jokiu būdu negalima degintis, nes saulė sukelia negrįžtamus odos pažeidimus sergant rožine.

Su šia liga tikrai įmanoma „susigyventi“, tačiau reikia nusiteikti tam, kad odai nuolat reikės intensyvios priežiūros, teks saugotis ir atidžiai rinktis kosmetikos priemones. Grožio namų „Esteskin“ įkūrėja Laura Los sako, kad būtent netinkamas kosmetikos priemonių pasirinkimas yra vienas esminių veiksnių, sunkinančių šios ligos eigą.

„Neretai moterys bando slėpti rožinės paveiktą odą po storu kosmetikos sluoksniu ir taip tik dar labiau sau pakenkia. Stipriai maskuojančios priemonės turi daug odą dirginančių komponentų, o norint vakare tokį sunkų makiažą nuvalyti, tenka nemažai trinti ir taip sudirgusį veidą. Taigi, susideda tiek cheminė, tiek mechaninė pažeida. Sergant rožine rekomenduočiau kuo lengvesnį makiažą ir priemones, kurios nedirgina ir taip jautrios odos. Juk storas makiažo sluoksnis šios problemos neišspręs“, – sako specialistė.

Kaip padėti savo odai?

Rožinės simptomams slopinti ir odos būklei gerinti dažniausiai taikomas medikamentinis gydymas bei lazerio procedūros. Viena veiksmingiausių – raudonos LED šviesos fototerapija, kuri yra akredituota būtent šios ligos gydymui.

„Po gydymo kurso pastebimi tikrai puikūs rezultatai. Žinoma, gydymas lazeriu duoda pačius akivaizdžiausius rezultatus, tačiau yra pakankamai agresyvus ir gali pažeisti odos vientisumą. Tuo tarpu LED šviesos terapija – švelnesnė ir padeda išvengti šalutinių poveikių, kurie dažnai pasireiškia po procedūrų lazeriu“, – pasakoja Laura Los.

Taip pat rožinės gydymui dažnai skiriami tiek tepami, tiek geriami antibiotikai, priemonės su azelaino rūgštimi ar azeloglicinu. Galimas kosmetologinis gydymas įvairiais preparatais, savo sudėtyje turinčiais retinoidų, tačiau tokios priemonės gali dirginti odą, todėl pastebėjus sudirgimą gydymą reikėtų nutraukti.

Ypač atidžiai reikia rinktis ir kosmetikos priemones, skirtas kasdieniam naudojimui. Čia specialistai pataria netaupyti ir naudoti tik kokybiškus, itin jautriai odai tinkančius produktus.

„Kosmetikos priemonių sudėtyje reikėtų ieškoti azeloglicino, įvairių raminančių komponentų, tokių kaip alijošius, agurkų ekstraktas, šikimino rūgštis. Verta dairytis medžiagų, kurios stiprina kapiliarų sieneles, jokiu būdu nenaudoti priemonių su alkoholiu. Sergant rožine geriausia savo kasdienių kosmetikos produktų ieškoti vaistinėse arba rinktis profesionalią kosmetiką iš linijos, kuri yra skirta būtent rožinės gydymui“, – vardija grožio namų „Esteskin“ įkūrėja. Žinoma, būtina vengti visų anksčiau išvardintų ligos paūmėjimą provokuojančių veiksnių.

Taigi, rožinės gydymas yra kompleksinis – tam neužtenka vieno metodo ar priemonės.

Ne vien estetinė problema

Rožinė pažeidžia ne tik veido odą, bet ir gali smarkiai pakenkti žmogaus psichologinei būsenai bei gyvenimo kokybei. Imama kompleksuoti, nepasitikėti savimi, vengiama išeiti iš namų ir rodytis viešumoje. Dėl to nukenčia socialinis žmogaus gyvenimas, ilgainiui tai gali peraugti į rimtas psichinės sveikatos problemas, pavyzdžiui, agorafobiją ar nerimo sutrikimus, panikos atakas.

Svarbiausia nesistengti šios ligos paveiktos odos tiesiog užmaskuoti ir paslėpti – taip tik dar labiau sau pakenksite. Kuo anksčiau kreipsitės į specialistus dėl gydymo, tuo paprasčiau bus užbėgti už akių sunkioms pasekmėms, kurios atsiranda paskutinėje rožinės stadijoje.